Licensed to Dewitt High School     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/17/2010 09:15 AM
              Grand Ledge vs. Everett & Eaton Rapids - 2/16/2010               
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Eaton Rapids/Charlotte  'A'                                 2:04.36  
     1) Baker, Robert                   2) Dack, Brad                     
     3) Isham, Matt                     4) Briggs, Justin                 
       31.01    37.44    29.14    26.77                                    
  2 Grand Ledge High School-D1  'B'                             2:04.52  
     1) Mandley, Mike 17                2) Smith, David 16                
     3) Bayley, Eric 17                 4) DeWitt, Greg 15                
       31.83    34.22    31.47    27.00                                    
  3 Lansing Everett  'A'                                        2:06.67  
     1) Smith, Michael                  2) Brooks, Joe                    
     3) Harshman, Akeim                 4) Bilodeau, Conner               
       32.69    33.92    30.03    30.03                                    
  4 Eaton Rapids/Charlotte  'B'                                 2:09.51  
     1) Benkovsky, Andrew               2) Somers, Joachim                
     3) Verstraete, Ryan                4) Drake, Nick                    
       34.33    36.99    30.94    27.25                                    
  5 Grand Ledge High School-D1  'C'                             2:16.30  
     1) Barger, Doug 17                 2) DeYoung, Shawn 15              
     3) Burris, Troy 16                 4) Clark, Matthew 18              
  6 Lansing Everett  'B'                                        2:22.37  
     1) Pons, Eduardo                   2) Janetzke, Brian                
     3) Moreno, Chase                   4) Gibson, Max                    
       36.43    44.59    31.75    29.60                                    
  7 Eaton Rapids/Charlotte  'C'                                 2:22.71  
     1) Maher, Pat                      2) Whitmyer, Kraig                
     3) Ward, Avery                     4) Fisher, Daniel                 
       39.52    40.19    32.93    30.07                                    
 -- Grand Ledge High School-D1  'D'                            X2:19.10  
     1) Murray, Ryan 16                 2) Pomaville, Patrick 16          
     3) Jones, Jacob 16                 4) Wakley, Peter 19               
       35.37    40.66    30.94    32.13                                    
 -- Grand Ledge High School-D1  'A'                                  DQ  
     1) Mauro, Anthony 17               2) Wilkes, Paul 17                
     3) Martin, Tyler 16                4) Cornell, Chris 16              
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Benkovsky, Andrew            Etn Rpds/Char                  2:10.02  
      29.30   32.70   34.68   33.34                                
  2 Haggerty, Casey           17 GdLedge-D1                     2:10.17  
  3 Sharpe, Andrew               Everett                        2:10.38  
      29.19   32.35   35.27   33.57                                
  4 Wood, Brennon                Etn Rpds/Char                  2:11.12  
      27.71   31.95   34.99   36.47                                
  5 Aungst, Zack              16 GdLedge-D1                     2:11.56  
      28.76   32.16   34.93   35.71                                
  6 Cooper, Rodney            17 GdLedge-D1                     2:15.62  
  7 Harshman, Calvin             Everett                        2:27.99  
      31.20   39.12   39.51   38.16                                
  8 Niklas, Brad                 Everett                        2:36.00  
      34.96   39.93   41.28   39.83                                
  9 Briggs, Justin               Etn Rpds/Char                  2:47.13  
      31.65   38.35 1:17.17   19.96                                
 -- Hurlburt, Josh            16 GdLedge-D1                    X2:27.95  
      33.50   39.43   38.05   36.97                                
 -- Somers, Joachim              Etn Rpds/Char                 X2:40.62  
      33.37   40.58   44.15   42.52                                
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, Chris            16 GdLedge-D1                     2:23.45  
  2 Bayley, Eric              17 GdLedge-D1                     2:24.55  
      32.82   33.21   47.85   30.67                                
  3 Isham, Matt                  Etn Rpds/Char                  2:31.12  
      32.42   38.65   47.35   32.70                                
  4 Bristol, Andrew           16 GdLedge-D1                     2:34.81  
  5 Harshman, Akeim              Everett                        2:37.76  
      30.93   41.87   51.83   33.13                                
  6 Bilodeau, Corey              Everett                        2:38.56  
      32.72   43.93   47.23   34.68                                
  7 Marquardt, Trevor            Etn Rpds/Char                  2:40.16  
      33.71   41.79   47.87   36.79                                
  8 Smith, Michael               Everett                        2:43.52  
      34.66   38.77   52.51   37.58                                
 -- Ward, Avery                  Etn Rpds/Char                 X2:52.76  
      36.27   45.30   53.76   37.43                                
 -- Botkin, Dylan             17 GdLedge-D1                    X2:54.72  
      36.70   46.13   52.78   39.11                                
 -- Dack, Brad                   Etn Rpds/Char                       DQ  
      39.47   46.55   43.21   37.86                                
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mauro, Anthony            17 GdLedge-D1                       23.17  
  2 Brooks, Joe                  Everett                          24.27  
  3 Baker, Robert                Etn Rpds/Char                    25.00  
  4 Ruddy, Nick               18 GdLedge-D1                       26.10  
  5 Smith, David              16 GdLedge-D1                       26.35  
  6 Moreno, Chase                Everett                          26.90  
  7 Drake, Nick                  Etn Rpds/Char                    28.06  
  8 Wood, Devin                  Etn Rpds/Char                    28.60  
  9 Bilodeau, Conner             Everett                          30.43  
 -- Martin, Tyler             16 GdLedge-D1                      X26.83  
 -- Maher, Pat                   Etn Rpds/Char                   X30.45  
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Prudden, Bryce               Etn Rpds/Char                   189.75  
  2 Malusek, Frank            14 GdLedge-D1                      150.20  
  3 Mead, Nick                   Etn Rpds/Char                   147.90  
  4 Lange, Andrei                Etn Rpds/Char                   127.20  
  5 Wessels, Cam              14 GdLedge-D1                      115.55  
  6 Kollar, Robby             17 GdLedge-D1                      113.60  
 -- Malcolm, Aaron            17 GdLedge-D1                     X138.20  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Isham, Matt                  Etn Rpds/Char                  1:07.76  
      31.09   36.67                                                
  2 Mandley, Mike             17 GdLedge-D1                     1:07.90  
      30.22   37.68                                                
  3 Verstraete, Ryan             Etn Rpds/Char                  1:13.16  
      32.92   40.24                                                
  4 Ilieff, Evan              15 GdLedge-D1                     1:15.30  
      33.94   41.36                                                
  5 Doolittle, Austin            Etn Rpds/Char                  1:15.56  
      34.51   41.05                                                
  6 Smith, Michael               Everett                        1:17.02  
      33.15   43.87                                                
  7 DeYoung, Shawn            15 GdLedge-D1                     1:22.51  
      36.90   45.61                                                
  8 Harshman, Calvin             Everett                        1:27.29  
      37.03   50.26                                                
 -- Wakley, Peter             19 GdLedge-D1                    X1:30.83  
      40.79   50.04                                                
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wilkes, Paul              17 GdLedge-D1                       54.75  
      26.49   28.26                                                
  2 Wood, Brennon                Etn Rpds/Char                    56.34  
      26.91   29.43                                                
  3 Moreno, Chase                Everett                          58.82  
      28.12   30.70                                                
  4 Aungst, Zack              16 GdLedge-D1                       59.15  
      28.11   31.04                                                
  5 DeWitt, Greg              15 GdLedge-D1                     1:00.01  
      29.46   30.55                                                
  6 Briggs, Justin               Etn Rpds/Char                  1:00.48  
      28.93   31.55                                                
  7 Pons, Eduardo                Everett                        1:01.95  
      28.88   33.07                                                
  8 Drake, Nick                  Etn Rpds/Char                  1:02.22  
      29.69   32.53                                                
  9 Gibson, Max                  Everett                        1:07.70  
      31.86   35.84                                                
 -- Poyer, Mitch                 Etn Rpds/Char                 X1:04.03  
      31.25   32.78                                                
 -- Murray, Ryan              16 GdLedge-D1                    X1:07.28  
      31.82   35.46                                                
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Joe                  Everett                        5:35.60  
      28.20   31.68   32.74   33.67   34.30   35.13   35.04   34.99
      35.43   34.42                                                
  2 Smith, David              16 GdLedge-D1                     5:38.29  
      28.70   31.84   33.54   34.16   34.47   34.84   35.24   35.40
      35.23   34.87                                                
  3 Martin, Tyler             16 GdLedge-D1                     5:49.96  
      30.16   34.10   36.93   36.34   36.26   35.65   35.56   36.32
      35.56   33.08                                                
  4 Benkovsky, Andrew            Etn Rpds/Char                  6:01.50  
      29.70   33.65   36.50   37.64   37.79   37.23   38.75   38.17
      37.36   34.71                                                
  5 Doolittle, Austin            Etn Rpds/Char                  6:24.68  
      33.27   37.57   39.85   40.07   40.64   39.67   39.96   39.55
      39.21   34.89                                                
  6 Burris, Troy              16 GdLedge-D1                     6:28.56  
      30.86   35.75   39.65   40.57   40.80   40.78   41.62   41.81
      39.92   36.80                                                
  7 Bilodeau, Conner             Everett                        6:44.66  
      39.28   45.73   47.63   48.02   47.41   47.16   46.57        
              38.86                                                
  8 Maher, Pat                   Etn Rpds/Char                  7:47.20  
 -- Fox, Jamie                17 GdLedge-D1                    X6:16.12  
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lansing Everett  'A'                                        1:42.00  
     1) Sharpe, Andrew                  2) Bilodeau, Corey                
     3) Harshman, Calvin                4) Harshman, Akeim                
       26.22    25.31    25.57    24.90                                    
  2 Grand Ledge High School-D1  'C'                             1:48.74  
     1) Aungst, Zack 16                 2) DeWitt, Greg 15                
     3) Jones, Jacob 16                 4) Ilieff, Evan 15                
       27.04    27.43    27.79    26.48                                    
  3 Grand Ledge High School-D1  'B'                             1:52.33  
     1) Bristol, Andrew 16              2) DeYoung, Shawn 15              
     3) Mandley, Mike 17                4) Cooper, Rodney 17              
       29.49    28.19    26.83    27.82                                    
  4 Eaton Rapids/Charlotte  'B'                                 1:53.96  
     1) Doolittle, Austin               2) Mead, Nick                     
     3) Lange, Andrei                   4) Dack, Brad                     
       29.70    28.32    28.39    27.55                                    
  5 Eaton Rapids/Charlotte  'C'                                 1:58.05  
     1) Poyer, Mitch                    2) Ward, Avery                    
     3) Fisher, Daniel                  4) Wood, Devin                    
       29.55    29.36    30.63    28.51                                    
  6 Lansing Everett  'B'                                        2:03.03  
     1) Smith, Michael                  2) Niklas, Brad                   
     3) Gibson, Max                     4) Janetzke, Brian                
       27.86    30.85    29.80    34.52                                    
 -- Grand Ledge High School-D1  'D'                            X2:03.83  
     1) Hurlburt, Josh 16               2) Botkin, Dylan 17               
     3) Wakley, Peter 19                4) Murray, Ryan 16                
       29.33    29.55    34.42    30.53                                    
 -- Eaton Rapids/Charlotte  'D'                                     XDQ  
     1) Prudden, Bryce                  2) Wright, Kendall                
     3) Sullivan, Brian                 4) Fezatte, Kyle                  
       31.80    37.69    35.11    34.98                                    
 -- Grand Ledge High School-D1  'A'                                  DQ  
     1) Mauro, Anthony 17               2) Ruddy, Nick 18                 
     3) Haggerty, Casey 17              4) Cornell, Chris 16              
       23.13    26.31    26.51    25.43                                    
 -- Eaton Rapids/Charlotte  'A'                                      DQ  
     1) Marquardt, Trevor               2) Drake, Nick                    
     3) Briggs, Justin                  4) Wood, Brennon                  
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bayley, Eric              17 GdLedge-D1                     1:01.66  
      30.01   31.65                                                
  2 Baker, Robert                Etn Rpds/Char                  1:09.76  
      31.78   37.98                                                
  3 Barger, Doug              17 GdLedge-D1                     1:10.73  
      35.03   35.70                                                
  4 Sharpe, Andrew               Everett                        1:11.97  
      34.47   37.50                                                
  5 Pons, Eduardo                Everett                        1:14.99  
      37.69   37.30                                                
  6 Verstraete, Ryan             Etn Rpds/Char                  1:16.12  
      38.41   37.71                                                
  7 Clark, Matthew            18 GdLedge-D1                     1:21.00  
      38.89   42.11                                                
  8 Wood, Devin                  Etn Rpds/Char                  1:21.88  
      39.25   42.63                                                
  9 Bilodeau, Corey              Everett                        1:22.20  
      41.51   40.69                                                
 -- Botkin, Dylan             17 GdLedge-D1                    X1:26.96  
      41.66   45.30                                                
 -- Poyer, Mitch                 Etn Rpds/Char                 X1:30.72  
      43.34   47.38                                                
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wilkes, Paul              17 GdLedge-D1                     1:07.52  
      31.69   35.83                                                
  2 Mauro, Anthony            17 GdLedge-D1                     1:17.17  
      35.99   41.18                                                
  3 Dack, Brad                   Etn Rpds/Char                  1:17.98  
      37.14   40.84                                                
  4 Marquardt, Trevor            Etn Rpds/Char                  1:21.25  
      37.24   44.01                                                
  5 Harshman, Akeim              Everett                        1:22.92  
      39.49   43.43                                                
  6 Somers, Joachim              Etn Rpds/Char                  1:25.39  
      39.38   46.01                                                
  7 Gibson, Max                  Everett                        1:29.98  
      41.43   48.55                                                
  8 Janetzke, Brian              Everett                        1:41.90  
      45.85   56.05                                                
 -- Pomaville, Patrick        16 GdLedge-D1                    X1:29.19  
      41.63   47.56                                                
 -- Whitmyer, Kraig              Etn Rpds/Char                 X1:30.98  
      43.12   47.86                                                
 -- Jones, Jacob              16 GdLedge-D1                          DQ  
      40.69   45.83                                                
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lansing Everett  'A'                                        3:48.04  
     1) Brooks, Joe                     2) Bilodeau, Corey                
     3) Sharpe, Andrew                  4) Moreno, Chase                  
       25.70    54.11    27.94    58.68    27.86    57.87    27.02    57.38
  2 Eaton Rapids/Charlotte  'A'                                 3:48.82  
     1) Baker, Robert                   2) Wood, Brennon                  
     3) Marquardt, Trevor               4) Isham, Matt                    
       27.92    56.43    27.40    56.80    27.90    59.35    26.12    56.24
  3 Grand Ledge High School-D1  'A'                             3:59.96  
     1) Ruddy, Nick 18                  2) Burris, Troy 16                
     3) Haggerty, Casey 17              4) DeWitt, Greg 15                
       27.59    57.84    29.43  1:02.68    27.56    58.31    28.90  1:01.13
  4 Grand Ledge High School-D1  'B'                             4:01.75  
     1) Ilieff, Evan 15                 2) Martin, Tyler 16               
     3) Barger, Doug 17                 4) Fox, Jamie 17                  
       29.01    59.76    27.96    59.45    30.30  1:03.10    27.46    59.44
  5 Eaton Rapids/Charlotte  'B'                                 4:12.54  
     1) Benkovsky, Andrew               2) Doolittle, Austin              
     3) Wood, Devin                     4) Verstraete, Ryan               
       28.62    59.39    31.75  1:05.81    32.02  1:06.57    30.22  1:00.77
  6 Grand Ledge High School-D1  'C'                             4:12.88  
     1) Hurlburt, Josh 16               2) Mandley, Mike 17               
     3) Cooper, Rodney 17               4) Bristol, Andrew 16             
       31.07  1:06.70    27.89    59.45    29.20  1:01.86    30.94  1:04.87
  7 Lansing Everett  'B'                                        4:28.76  
     1) Harshman, Calvin                2) Pons, Eduardo                  
     3) Bilodeau, Conner                4) Niklas, Brad                   
       29.96  1:02.85    29.08  1:01.69    33.52  1:11.59    34.55  1:12.63
  8 Eaton Rapids/Charlotte  'C'                                 4:36.85  
     1) Fisher, Daniel                  2) Mead, Nick                     
     3) Ward, Avery                     4) Maher, Pat                     
       31.90  1:10.76    31.66  1:07.81    31.47  1:08.17    32.78  1:10.11
 -- Grand Ledge High School-D1  'D'                            X4:44.44  
     1) DeYoung, Shawn 15               2) Clark, Matthew 18              
     3) Murray, Ryan 16                 4) Wakley, Peter 19               
       31.47  1:05.64    34.00  1:12.24    32.78  1:08.81    37.11  1:17.75
 -- Eaton Rapids/Charlotte  'D'                                     XDQ  
     1) Fezatte, Kyle                   2) Sullivan, Brian                
     3) Wright, Kendall                 4) Whitmyer, Kraig                
       38.93  1:25.59    38.37  1:26.18    39.73  1:29.77    40.23  1:22.56